• Ücretsiz Eğitimlerimiz İle Sizlere Hizmet Vermekteyiz! Yeni Nesil Webmaster Forumu!

SEO Uzmanı Nedir ? Nasıl Olunur ?

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilgi Arşivi kategorisinde Nefes tarafından oluşturulan SEO Uzmanı Nedir ? Nasıl Olunur ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 21 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilgi Arşivi
Konu Başlığı SEO Uzmanı Nedir ? Nasıl Olunur ?
Konbuyu başlatan Nefes
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Safak

Nefes

Moderatör
Katılım
25 Kas 2019
Mesajlar
74
Puanları
28
Konum
Kayseri
SEO uzmanları ( bakınız; @Safak ) kullandıkları tekniklerle, web sayfalarının arama motorları tarafından en iyi biçimde anlaşılmasını sağlar.

Arama motoru optimizasyonu alanı çok yeni olduğundan, çoğu insan SEO’yu geleneksel 4 senelik bir yüksek okul programından öğrenmemiştir.

Günümüzün SEO uzmanları genelde; SEO kurslarına katılarak, kendi web sitelerini optimize ederek, bir pazarlama ajansında çalışarak ve bol bol araştırarak kariyerlerini şekillendirmeye çalışır.

4cd7a046e29fe9fe6df0bddfd1d7f023.gif

SEO Uzmanı Ne iş Yapar?

SEO uzmanları danışmanlığını yapmış olduğu şirketler için web site analizi, rakip analizi ve dijital pazarlama analizi yaparak uygulanması gerekli olan stratejileri belirler ve uygulanması için denetleme dahil hedefe ulaştıracak tüm adımları atar.

SEO uzmanının yapmış olduğu çalışmalar; bir internet sitesinin arama motorlarında üst konumlarda görünmesini hedeflediği kelimeler açısından başarılı sonuçlara ulaşması için yapılan stratejik hamleler bütünüdür.

Bunu gerçekleştirebilmesi için sitenin hedef kitlesini çok iyi tanımalı, bu kitlenin gereksinimlerine uygun sayfalar oluşturmalı ya da var olan sayfaları optimize etmelidir.

İyi bir SEO Uzmanı Nasıl Olunur?


SEO yapmış olduğu çalışmalar sadece bir web sayfasındeki **** etiketleri optimize etmekten çok daha fazlasıdır. O halde “Nasıl iyi bir SEO uzmanı olunur?” sorusunun yanıtlarına göz atalım mı?

 • En iyi SEO uzmanları dijital pazarlama, web tasarımı gibi bir dizi farklı alanda yetkinliği olan, arama motorlarının nasıl çalıştığını öğrenmek için gelişime ve araştırmaya açık insanlardır.

 • Arama motorları için üç temel sıralama faktörü olan alaka, otorite ve fayda unsurlarının fonksiyonlarını çok iyi anlamalıdır.

 • SEO’nun dört önemli temeline odaklanmalıdır: Anahtar kelime araştırması, Sayfa İçi SEO, Link inşaası,Teknik SEO

 • SEO çok geniş bir alan olduğu için SEO’nun her alanında bilgi sahibi olmalı, ancak belirli bir alanda çok daha yetkin olduğu bir niş bulmalıdır (Emlak siteleri için SEO gibi).

 • Deneme yanılma yaparak SEO yöntemlerini uygulayabileceği test amaçlı bir web sayfası olmalıdır.

 • SEO’yu etkileyen her detay için zaman bulması zor olacağından yetkilendirmeler yapacağı bir ekip oluşturmalıdır. Uzmanlığı bağlantı kurma ve teknik SEO olan biri, anahtar kelime araştırma ve SEO uyumlu içerik yazma konusunda takım arkadaşları bulabilir.

 • SEO yapmış olduğu çalışmalarnın anlık alınan sonuçlar değil uzun bir süreci kapsadığını unutmamalı ve sabırlı olmalıdır.

SEO-For-Images.jpg

Ayrıca tüm bunlara ilave olarak bir SEO uzmanının sahip olması gerekli olan temel beceriler arasında şunları sayabiliriz:

 • Yüksek hacimli, düşük rekabetli anahtar kelimeler bulma becerisi

 • Temel HTML bilgisi (HTML Nedir? Adlı yazımıza göz atın!)

 • Bir web sayfasının neresine, nasıl anahtar kelime ekleneceğini bilgisine sahip olması

 • Orta ve ileri düzey metin yazarlığı becerileri

 • Video ve infografik gibi görsel içerikte yeterlilik

 • Önemli sayfalara bağlantı oluşturma ve bunları takip etme becerisi

 • Teknik SEO‘nun sıralamaları nasıl etkilediğini anlama becerisi

 • Yeni ortaya çıkan SEO eğilimleri ve Google algoritması değişikliklerin takibi

 • Farklı SEO analizi araçlarını kullanacak, raporlarını analiz edecek seviyede istatistik bilgisi
 

Safak

Forum Şefi
Katılım
7 Kas 2019
Mesajlar
168
Puanları
28
Konum
İstanbul
Öncelikle teşekkür ederim onurlandırdınız. SEO biz ilk başladığımızda bir okulu yoktu. Ama Google, Bing ve Yandex başta olmak üzere arama motorlarının çalışma mantığını ve sistemini biliyorduk. Birçok eski SEO uzmanı algoritma bilgisi, yazılım dillerine hakimdir. Üniversitelerin bilgisayar mühendisliği gibi bölümlerinden mezun olmuş kişilerdir. Şu an birçok üniversitede SEO eğitimi var. Bölüm derslerine girdi. Hatta SEO yüksek lisans programları mevcut :)

Senin anlattığın bilgiler önemli. Forumda ben ve birçok kişi bu konuda paylaşımlar yapıyor. İyi okumak ve analiz ederek yola çıkılabilir.
 
Üst