• Ücretsiz Eğitimlerimiz İle Sizlere Hizmet Vermekteyiz! Yeni Nesil Webmaster Forumu!

Kaçınılması Gereken 10 WordPress Hatası

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Wordpress | Sorunlar & Hatalar kategorisinde Safak tarafından oluşturulan Kaçınılması Gereken 10 WordPress Hatası başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 21 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Wordpress | Sorunlar & Hatalar
Konu Başlığı Kaçınılması Gereken 10 WordPress Hatası
Konuyu başlatan Safak
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
First message reaction score
Son Mesaj Yazan Safak

Safak

Yönetici
Forum Şefi
Moderatör
7 Kas 2019
105
35
28
İstanbul
1. Yanlış Platform Seçimi
https://wpmavi.com/wp-content/uploads/2014/04/wordpressboothblogworld.jpg
Bireysel olarak host edilmiş wordpress ve ücretsiz wordpress.com arasında büyük bir karmaşıklık var. İnsanlar bazen sadece basit bir blog açmak istiyor ve ücretsiz wordpress.com üzerinden ücretsiz bir şekilde sitemi yayınlarım diye düşünüyor. Sonra basit bir blog düşüncesiyle başlayan bu insanlar site üzerinde değişiklik yapmak istiyorlar. Şu eklentiyi kullanayım bunu da kullansam bir de blogumun üzerinden para kazansam ne güzel olur… Gerçekten ne istediğinizi iyi bilin. Bireysel olarak host edilmiş wordpress sitesiyle, ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz wordpress.com’ un artı eksi yönlerini iyi tartın, sonra karar verin.
2- İhtiyaç Duyduğunuzdan Fazlasını Satın Almak
Kaçınmanız gereken bir diğer wordpress hatası ise host seçimi. Karar verdiniz ve bir hosting paketi satın aldınız. Zaten başlangıçta sadece ihtiyaç duyduğunuz 2 şey var. Hosting ve domain ismi. Fakat bir çok host firması siz hosting satın aldığınızda size, hosting paketinizin yanında bir çok şeyi de satmak için uğraşıyor. Bu da bu işe yeni başlayanların gerçekten kafasını karıştırıyor.
Yanında ekstradan satmak istedikleri servislerden kastım: 5 yıllık hosting paketi alımı, SSL alımı, branded e-mail ( markalı mailler) gibi daha sayabileceğimiz başlangıçta ihtiyacınız olmayacak bir çok servis. Ayrıca hosting paketinizi seçerken de en yüksek paketi seçmenize gerek yok. Bir paket seçin ve başlayın, kullanımınız artarsa paketi yükseltirsiniz.
E peki ben bir yıllık ödedim param yanmasın? Yok, yanmaz. Kullanmadığınız ayların ücreti yeni paketi alırken, yeni paketin toplam fiyatından düşülür merak etmeyin ( En azından çoğu hosting firması bunu yapar.) Ayrıca 4 Yıllık tecrübemi En İyi WordPress Hosting başlıklı yazımda paylaştım.
3- Wordpress Sitenizin Back Up’ını Almamak
Kaçınmanız gereken bir diğer wordpress hatası ise sitenizin yedeğini almamak. Bu hatayı kabul ediyorum bende yaptım ve bedelini tüm websitemi kaybederek bir güzel ödedim. Sizde site yedeği almanın değerini sitenizi kaybettikten, elinizdeki her şeyin uçup gitmesinden sonra anlamayın derim ve hemen bu yazıyı okur okumaz bir yere not alın. İlk yapacağınız iş site yedeğinizi almak olsun.
Back Up işlemini kolaylıkla yapabilmeniz için 3 tane wordpress eklentisi önereyim sizlere. BackupBuddy (Ücretli), VaultPress (Ücretli), and BackWPup (ücretsiz). BackWPup Eklentisi ile Tüm Site Backup Oluşturma başlıklı yazımdan detaylı bir şekilde backup oluşturmayı öğrenebilirsiniz.
Bunun dışında eklenti kullanmadan da site yedeği almanız mümkün, hatta daha kolay. WordPress Site Yedeği Alma – Site Yedekleme başlıklı yazımda bu işlemi detaylı anlattım.
4- WordPress Güncellemelerini Görmezden Gelmek ( Eklentiler dahil tüm güncellemeler)
Yeni bir güncelleme çıktığında her zaman güncelleme yapmaktan çekinirim, çünkü yaptığım güncelleme sitemdeki herhangi bir yerde bozulmaya yol açabilir. Sonuçta kimse oturmuş bir düzeni bozmak istemez. Fakat her yapmadığınız güncelleme sitenize yapılabilecek olası risklerini arttırır. Ayrıca her güncellemediğiniz eklenti wordpress sitenizin hızını düşürür.
Güncelleme yapmak çoğu zaman (99%) çok kolaydır. Bazen sadece tek bir tıklamadır. Eğer temanız ve eklentileriniz iyi bir şekilde kodlanmışsa genelde problem yaşamazsınız. Ama yinede her güncellemeden önce site yedeği almakta fayda var.
5- Favicon Kullanmamak Yada WordPress’in Atadığı Varsayılan Favicon’u Kullanmak
Favicon web browser’ınızda websitenizin başlığının yanında çıkan küçük resimdir (logodur). Favicon’un amacı, kullanıcılarınızın hafızasında görsel bir imaj bırakmak ve sitenizi tanımalarını sağlamaktır. Sitenizi sıklıkla google üzerinden gelen bir ziyaretçinin hafızasında genellikle sitenizin isminden daha çok favicon görseli kalıcı olur. WordPress sitesi kurucularının yaptığı en büyük hatalardan biri de favicon kullanmamaktır.
Favicon’u sitenizin kimlik kartı olarak düşünebilirsiniz. Favicon sitenizin markasıdır. Favicon Kullanmayı Atlamayın!
6- Çok Fazla Kategori Kullanmak / Eklemek
Kaçınmanız gereken bir diğer wordpress hatası ise fazla sayıda kategori kullanmak. WordPress, kullanıcıları için kategori oluşturmayı gerçekten çok kolay kılıyor. Bu sebepten insanlar neredeyse her bir yazı için farklı kategori açabiliyor. Neredeyse wordpress’e yeni başlayan her kullanıcı bu yoldan geçmiştir taaki sitemizin düzgün bir yapısının olması gerektiğini öğrenene kadar.
WordPress SEO ayarları Tag ve Katergori Farkı başlıklı yazımdan; Seo için hangisi daha iyi kategoriler mi yoksa taglar mı? Kategoriler için optimum sayı kaç? Çok fazla için belirtilen sayı ne kadar? Bir yazıyı iki ayrı kategori altında göstermek sorun olur mu? Bir yazı için tag limiti var mıdır? Fazla yada az tag eklemek yazımızın SEO’suna zarar verir mi? Taglar metakeywords gibi çalışır mı? gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.
7- Kalıcı Bağlantıları Ayarlarını Yapmamak
Kaçınmanız gereken bir diğer wordpress hatası ise kalıcı bağlantı ayarlarını yapmamak. WordPress kullanıcıları genellikle kalıcı bağlantı ayarlarına dikkat etmez ve wordpressin varsayılan olarak atadığı düzensiz ve belirsiz işaret ve rakamlardan oluşan (”https://wpmavi.com/?p=25” gibi ) URL’leri kullanır. Fakat bu tür kalıcı bağlantı ayarı kullanmak sadece SEO için kötü değildir aynı zamanda kullanıcılarınız içinde kötüdür. WordPress SEO Dostu Kalıcı Bağlantı Ayarları yazımda bunu nasıl yapacağınızı detaylı bir şekilde anlattım. Siz de 5 dakikanızı ayırıp kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
8- Site URL’sini Değiştirmek ve Tüm Trafiği Kaybetmek
İçinizden kaçınız ilk aldığı domainden sonradan nefret edip değiştirmek istedi? Evet aklımıza gelen yeni daha güzel isimler sitemize daha çok yakışabilir değiştirmek isteyebiliriz. Ama bunu yapmayın, bunu yapmanız demek trafiğinizin çoğunu kaybetmeniz demek aynı zamanda paranızı da. Ama illa yapacağım derseniz SEO Kaybetmeden Domain Değiştirme başlıklı yazımda bunu detaylı anlattım.
9- Cache Eklentisi Yüklememek
Kaçınmanız gereken bir diğer wordpress hatası ise cache eklentisi kullanmamak. Birçok wordpress kullanıcısının cache eklentisi yüklememesinin sebebi, gerçek anlamda cache eklentisinin ne işe yaradığını ve tam olarak ne yaptığını bilmemesi. Verdiğim linkte neden sadece W3 Total Cache kullandığımı detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.
Cache eklentisi ne işe yarar? Kısaca açıklamak gerekirse, Cache sitenizin hızını arttırır ve anlık çok fazla trafik alırsanız oluşabilecek kesintileri önler. Aynı Zamanda CDN kullanmanızı da öneririm. Yine verdiğim linkte neden CDN kullanmanız gerektiğini detaylı bir şekilde anlattım. Size kesinlikle MaxCDN öneririm. Kendi sitemde de MaxCDN kullanmaktayım ve sonuçlarından oldukça memnunum. Peki ben CDN hizmeti satın aldım. Siteme nasıl entegre edeceğim? WordPress CDN Kullanımı ve SEO Detaylı Anlatım başlıklı yazımda bunu en ince ayrıntısına kadar anlattım. Eminim kolaylıkla yapacaksınızdır.
10- Kötü Bir Kaynaktan WordPress Teması Kullanmak
Birçok wodpress teması kötü niyetli linkler ile entegre edilmiş olabilir, bu yüzden ki wordpress.org’un sunduğu ücretsiz temalar dışında başka bir yerden tema kullanmayın. Bazı güvenilir ücretli tema satan siteler dışında ÖRN: (themeforest)

https://wpmavi.com/wp-content/uploads/2014/04/googleanalyticseklentisi.jpg