Neler yeni

Hoşgeldiniz Google Ailesi | Webmaster Platformu

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?

Soru Sor

Topluluğumuzda Soru Sorun ve Yanıt Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Alanınızda Uzman Olun

Bizimle İletişime Geç

Teknik Destek İçin Kullanınız.

  • Ücretsiz Eğitimlerimiz İle Sizlere Hizmet Vermekteyiz! Yeni Nesil Webmaster Forumu!
  • Merhabalar!, Her Ay Siz Değerli Takipçilerimize Ücretli Vip Olan Yazılımlardan 1 Adet Ücretsiz Veriyoruz! Lütfen takipte kalın ve detaylar için duyurular kategorisine göz atmayı unutmayın!

    Bu metni kapatmak için sağ da bulunan " x " e tıklayınız.

eMMC ve SSD Arasındaki Fark Nedir?

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilgi Arşivi kategorisinde Yunus tarafından oluşturulan eMMC ve SSD Arasındaki Fark Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 157 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilgi Arşivi
Konu Başlığı eMMC ve SSD Arasındaki Fark Nedir?
Konbuyu başlatan Yunus
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Yunus

Yunus

Yönetici
Katılım
7 Kas 2019
Mesajlar
260
Tepkime puanı
130
Puanları
43
eMMC ve SSD Arasındaki Fark Nedir?
Sabit disk sürücü – Hard Disk Drive (HDD) kullanımı oldukça yaygındır. Ancak yeni bilgisayara sahip olanlar daha iyi bir performans için katı hal sürücülerini Solid State Drive (SSD) tercih ediyor. Bu iki sürücünün haricinde bir de elektronik çoklu ortam kartı –Embedded Multimedia Card (eMMC) vardır. eMMC Nedir ve neden SSD’ler ve HDD’ler yerine dizüstü bilgisayarlarda karşımıza çıkmaya başladı? eMMC ‘nin SSD ve HDD arasındaki farkı nedir?

SSD Nedir?
Katı hal sürücüsü Solid State Drive (SSD) tamamen elektronik veri depolama bileşenidir. SSD’lerin en önemli özelliği hareketli parçaların olmamasıdır. Daha teknik olarak konuşursak, katı hal, yarı iletkenler kullanan elektronikler anlamına gelir. Hareketli parça olmaması sürtünme olmadığı için daha az aşınma ve yıpranma demektir. Hareketli parçalar olmadığından verileri okuma ve yazma daha hızlı olacaktır.

EMMC Nedir?
Bir çok kişi eMMC’yi katı hal sürücüsü (SSD) olarak bilir. HDD gibi hareketli parçası yoktur ve oldukça hızlıdır. EMMC ve SD kartlar aynı temel standarda göre üretilmiştir ve aynı prensiplerle çalışır. Akıllı telefonunuz veya tabletiniz varsa, muhtemelen içinde eMMC bulunan bir cihazınız vardır.

O zaman SSD ve eMMC arasındaki fark nedir?
SSD’lerin kolayca çıkarılabilir ve değiştirilebilir. Ancak, eMMC genellikle cihaza lehimlidir. Bu nedenle çıkaramazsanız ve değiştiremezsiniz. eMMC depolama hafızasını arttırmak istiyorsanız cihazınızı değiştirmek zorundasınız. En büyük eMMC kapasitesi yalnızca 128 GB. eMMC, akıllı telefonlarda, tabletlerde ve son zamanlarda notebooklarda kullanılan bir depolama alanıdır. Mevcut en büyük SSD 60 TB. Ancak, hem SSD hem de eMMC kapasitesi her geçen gün büyüyecektir. Kapasite karşılaştırmasında SSD’ler her zaman bir adım önde olacak gibi görünüyor.
SSD sürücü içerisinde SD kartlara benzeyen birkaç yonga vardır. eMMC içerisinde ise sadece bir çip vardır. Bu nedenle SSD’ler eMMC’lerden daha uzun ömre sahiptir.
Bir eMMC dizüstü bilgisayar, bir SSD dizüstü bilgisayardan çok daha ucuzdur. SSD ‘ler daha pahalıdır.

Daha iyi olan hangisi? SSD mi, eMMC mi?
Bu seçim tamamen tercihinize bağlıdır. Eğer çok fazla depolamaya ihtiyacınız yoksa ve işlerinizi İnternet ortamında bulut depolama gibi hizmetlerden faydalanarak bilgisayar kullanmak istiyorsanız eMMC iyi bir fikirdir. Kısaca, İnternet’te dolaşmak gibi işler için eMMC depolama notebook için iyi bir tercihtir.
Büyük, güvenilir, yerel depolama alanına ve hızlı veri erişimine sahip bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız varsa, SSD dizüstü bilgisayar en iyisi olcaktır. Elbette SSD tercihi daha maliyetli olacaktır. SSD bilgisayarda yüksek performans elde edersiniz. Oyun oynamak ve yüksek performans gerektiren programlar kullanmak gibi uğraşlarınız varsa tercihiniz elbette SSD destekli bilgisayarlar olmalıdır.
 

Yazar: Yunus
Makale Başlığı: eMMC ve SSD Arasındaki Fark Nedir?
Kaynak URL: Google Ailesi | Webmaster Platformu-https://googleailesi.com
Teklif & Paylaşım Kuralları: Kaynağın dahil edilmesi şartıyla makaleden kısa alıntılar yapılabilir, ancak makalenin tamamı başka bir siteye kopyalanamaz veya yazarın izni olmadan başka bir yerde yayınlanamaz.
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8