• Ücretsiz Eğitimlerimiz İle Sizlere Hizmet Vermekteyiz! Yeni Nesil Webmaster Forumu!

eMMC ve SSD Arasındaki Fark Nedir?

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilgi Arşivi kategorisinde Yunus tarafından oluşturulan eMMC ve SSD Arasındaki Fark Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 16 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilgi Arşivi
Konu Başlığı eMMC ve SSD Arasındaki Fark Nedir?
Konuyu başlatan Yunus
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
First message reaction score
Son Mesaj Yazan Yunus

Yunus

Yönetici
Moderatör
7 Kas 2019
77
18
8
eMMC ve SSD Arasındaki Fark Nedir?
Sabit disk sürücü – Hard Disk Drive (HDD) kullanımı oldukça yaygındır. Ancak yeni bilgisayara sahip olanlar daha iyi bir performans için katı hal sürücülerini Solid State Drive (SSD) tercih ediyor. Bu iki sürücünün haricinde bir de elektronik çoklu ortam kartı –Embedded Multimedia Card (eMMC) vardır. eMMC Nedir ve neden SSD’ler ve HDD’ler yerine dizüstü bilgisayarlarda karşımıza çıkmaya başladı? eMMC ‘nin SSD ve HDD arasındaki farkı nedir?

SSD Nedir?
Katı hal sürücüsü Solid State Drive (SSD) tamamen elektronik veri depolama bileşenidir. SSD’lerin en önemli özelliği hareketli parçaların olmamasıdır. Daha teknik olarak konuşursak, katı hal, yarı iletkenler kullanan elektronikler anlamına gelir. Hareketli parça olmaması sürtünme olmadığı için daha az aşınma ve yıpranma demektir. Hareketli parçalar olmadığından verileri okuma ve yazma daha hızlı olacaktır.

EMMC Nedir?
Bir çok kişi eMMC’yi katı hal sürücüsü (SSD) olarak bilir. HDD gibi hareketli parçası yoktur ve oldukça hızlıdır. EMMC ve SD kartlar aynı temel standarda göre üretilmiştir ve aynı prensiplerle çalışır. Akıllı telefonunuz veya tabletiniz varsa, muhtemelen içinde eMMC bulunan bir cihazınız vardır.

O zaman SSD ve eMMC arasındaki fark nedir?
SSD’lerin kolayca çıkarılabilir ve değiştirilebilir. Ancak, eMMC genellikle cihaza lehimlidir. Bu nedenle çıkaramazsanız ve değiştiremezsiniz. eMMC depolama hafızasını arttırmak istiyorsanız cihazınızı değiştirmek zorundasınız. En büyük eMMC kapasitesi yalnızca 128 GB. eMMC, akıllı telefonlarda, tabletlerde ve son zamanlarda notebooklarda kullanılan bir depolama alanıdır. Mevcut en büyük SSD 60 TB. Ancak, hem SSD hem de eMMC kapasitesi her geçen gün büyüyecektir. Kapasite karşılaştırmasında SSD’ler her zaman bir adım önde olacak gibi görünüyor.
SSD sürücü içerisinde SD kartlara benzeyen birkaç yonga vardır. eMMC içerisinde ise sadece bir çip vardır. Bu nedenle SSD’ler eMMC’lerden daha uzun ömre sahiptir.
Bir eMMC dizüstü bilgisayar, bir SSD dizüstü bilgisayardan çok daha ucuzdur. SSD ‘ler daha pahalıdır.

Daha iyi olan hangisi? SSD mi, eMMC mi?
Bu seçim tamamen tercihinize bağlıdır. Eğer çok fazla depolamaya ihtiyacınız yoksa ve işlerinizi İnternet ortamında bulut depolama gibi hizmetlerden faydalanarak bilgisayar kullanmak istiyorsanız eMMC iyi bir fikirdir. Kısaca, İnternet’te dolaşmak gibi işler için eMMC depolama notebook için iyi bir tercihtir.
Büyük, güvenilir, yerel depolama alanına ve hızlı veri erişimine sahip bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız varsa, SSD dizüstü bilgisayar en iyisi olcaktır. Elbette SSD tercihi daha maliyetli olacaktır. SSD bilgisayarda yüksek performans elde edersiniz. Oyun oynamak ve yüksek performans gerektiren programlar kullanmak gibi uğraşlarınız varsa tercihiniz elbette SSD destekli bilgisayarlar olmalıdır.